Rynek wtórny części do śmieciarek: Gdzie znaleźć najlepsze pompy hydrauliczne?
Gdzie kupić nową pompę hydrauliczną do śmieciarki?
Często okazuje się, że oferta na części zamienne od producenta danej śmieciarki oznacza najdroższe rozwiązanie, a na pompę trzeba czekać klika tygodni. W takiej sytuacji proponujemy kontakt z naszymi specjalistami od hydrauliki siłowej: info@hektos.com.

Jednym ze sposobów jest również skontaktowanie się z producentem maszyny i podanie numeru maszyny oraz części, która wymaga wymiany. Te informacje powinny znajdować się w instrukcji obsługi, która zawiera listę części składających się na układ hydrauliczny śmieciarki.
Jak znaleźć oryginalną pompę lub jej zamiennik?
Można wykorzystać wyszukiwarkę w naszym sklepie internetowym. W tym celu wystarczy wpisać kod pompy w pole wyszukiwarki lub otworzyć kategorię Pompy do śmieciarek. Jeśli danego kodu nie ma w sklepie, można się skontaktować z nami mailowo: info@hektos.com lub telefonicznie: +48 22 203 5079.
Każdy element napędu układu hydraulicznego (pompa, silnik, zawory, filtry) powinien mieć tabliczkę znamionową zamontowaną na korpusie tego elementu. Producent i kod na tabliczce znacznie ułatwia identyfikację pompy i jest to jeden z pierwszych kroków do doboru pompy. Ponadto przydatne są także zdjęcia całej pompy. Zdjęcia oraz kod pompy można wysłać do naszych specjalistów, którzy sprawdzą parametry pompy i jej wymiary montażowe. Na tej podstawie zaproponują Państwu nową pompę. Zabudowa układu hydraulicznego w śmieciarkach jest ograniczona niewielką przestrzenią, dlatego odczytanie producenta i kodu na pompie hydraulicznej prawdopodobnie będzie wymagało jej zdemontowania.

Jakie pompy hydrauliczne są montowane w śmieciarkach? Ile kosztuje nowa pompa do śmieciarki?
Najpopularniejszymi pompami w śmieciarkach są pompy łopatkowe i tłoczkowe. Dodatkowo pompy tłoczkowe mogą występować w wersjach z przekazaniem napędu do pompy zębatej. Pompy zębate i łopatkowe w śmieciarkach są pompami o stałej wydajności, natomiast pompy tłoczkowe mogą być stałej lub zmiennej wydajności. Najczęściej stosowanym regulatorem w pompach o zmiennej wydajności jest regulator LS (load sensing) lub PC (pressure compensator).
Jeśli korpus i wał pompy łopatkowej nie są uszkodzone, zwykle wystarczy wymienić same wkłady i uszczelnienia, co znacznie obniża koszty naprawy. W przypadku pomp tłoczkowych wymiana części (np. tłoczków) niestety nieraz jest porównywalna z kosztem całej nowej pompy. Pompy zębate są powszechnymi pompami stosowanymi we wszelkich układach hydraulicznych i ich wymiana jest zazwyczaj najtańsza.
Ceny nowych pomp do śmieciarek można znaleźć w kategorii Pompy do śmieciarek.
Jak unikać awarii pomp hydraulicznych w śmieciarkach?
Przede wszystkim należy dbać o to, żeby w układzie hydraulicznym olej hydrauliczny był czysty oraz o nieprzekraczanie maksymalnych parametrów pracy danej pompy.
Każdy układ hydrauliczny powinien być wyposażony w filtry oleju dopasowane do elementów (pompy, zaworów, silników, siłowników itp.) zamontowanych w danym układzie. Najczęściej stosuje się filtry powrotne, ale w przypadku hydrauliki proporcjonalnej wymagane są także filtry ciśnieniowe. Skupiając się na samych pompach, producenci podają w katalogach wymagane minimalne klasy filtracji wg skali ISO, NAS lub SAE:
- dla pomp tłoczkowych marki Hydro Leduc klasa filtracji to 20/18/15 wg ISO/DIS 4406;
- dla pomp łopatkowych marki B&C klasa filtracji to 18/14 wg ISO/DIS 4406;
- dla pomp zębatych marki B&C klasa filtracji to 23/20 przy ciśnieniu pracy powyżej 150 bar i 26/23 przy ciśnieniu pracy do 150 bar wg ISO/DIS 4406.
Oczywiście należy także zastosować olej hydrauliczny o odpowiedniej lepkości:
- dla pomp tłoczkowych marki Hydro Leduc zalecany jest olej HLVP o lepkości od 10 do 400 cSt (optymalnie 20-30 cSt);
- dla pomp łopatkowych marki B&C zalecana lepkość dla olejów mineralnych to od 10 do 2000 cSt (optymalnie 10-108 cSt);
- dla pomp zębatych marki B&C zalecana lepkość wynosi od 15 do 92 cSt.
Maksymalne parametry pracy danego modelu pompy można również znaleźć w katalogach producentów pomp. Często parametry te zależą - oprócz typu konstrukcyjnego - od wielkości samej pompy. Jeśli istnieją wątpliwości dotyczące maksymalnego ciśnienia pracy ciągłej lub natężenia przepływu, proponujemy kontakt z naszymi specjalistami (info@hektos.com).
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Nowości